Näitus “Võõrana kõikjal”

ARS-i hoovimaja trepigaleriis on 17.05–30.08.2024 avatud Sally Stuudio 3. kursuse õpilaste näitus “Võõrana kõikjal”, mis lähtub Veneetsia Biennaali 60. rahvusvahelise kunstinäituse pealkirjast “Stranieri Ovunque – Foreigners Everywhere”.

Näitusel eksponeeritud tööd lähenevad teemale nii otsesemalt kui ka kaudsemalt, käsitledes nii reisimise ja immigratsiooniga seonduvat kui ka kujutades “võõrana” erinevaid võõrliike, viiruseid ja muud ning mitte alati pole nähtust kujutatud kõrvaltvaataja positsioonilt, vaid mõnel juhul sellega samastudes.

Nii näiteks toovad Kreete Kõster ja Mia Torn esile “reisimisega” kaasneva pahupoole – teistest riikidest imporditud taimedega võivad kaasa “reisida” erinevad võõrliigid. Kunstnike sõnul on Hispaania teod võõrliik, kes on tulnud meie maale hävitama kõike, mis neile ette jääb. Nende limast teekonda ei peata keegi.  Ja nüüd roomavad nad teole omasel rutakal sammul stuudio trepist üles, otse ateljeede suunas!

Helen Forsel kirjeldab maaliseeria kaudu maailma läbi oma silmade. Kunstniku sõnul on maailm tema jaoks olnud kogu aeg udune – nagu eksleks ringil kuskil tundmatus kohas. Võrreldes enamike inimestega on Helenil raske märgata väikeseid detaile enda ümber. Kunstnik nendib, et kõik, mida ta näeb, muutub justkui üheks suureks udupilveks, kuid ka tema maailmas peitub ilu – valguse tekitatud säravaid tähti. Nendel maalidel on Helen kujutanud maailma läbi oma silmade – läbi lühinägelikku inimese silmade.

Diana Põder ja Marta Seeman on kujutanud stseeni lennujaamast – täpsemalt pagasikontrolli. Kunstnike sõnul saab teost mõista eri moodi. Iga uue nurga alt võib välja kooruda uus idee. Teos tõstatab küsimusi autoriteedi mõju ja korruptsiooni kohta, samal ajal rõhutades tähtsust sellises ühiskonnas jääda iseendaks, isegi kui tundub, et kõik on sinu vastu. Teos paneb mõtlema sellele, mis on meile tegelikult tähtis vara.

Kunstnikud:

Carmen Valgerist, Diana Põder, Emma-Liis Türk, Helen Forsel, Jasmin Mitev, Katerin-Lisette Ivaste, Kirke Liive, Kreete Kõster, Laura Tammik, Liisbet Pärtel, Linda Gertrud Villmann, Marta Seeman, Mia Torn, Mia-Emilia Sirel, Nora Olivia Rannala, Paula Riisalo, Polina Svintsova, Saara Lii Kivimägi, Victoria Veegen. Kokku osaleb 19 kunstnikku. Osa töid on valminud paaristööna.

Juhendas Kalli Kalmet.

Reprodel:

Diana Põder ja Marta Seeman, tseen lennujaamast; Kreete Kõster ja Mia Torn, hispaania teeteod; Kirke Liive kobraste võitlus.

kevade märgid jõe ääres

Kuidas hoida toonid elusad ehk vältida muda?

Kolm soovitust, mis aitavad säilitada segamisel värvitoonide sära ja vältida muda eri varjundeid.

Sally T-särgid