fbpx

Missioon

Sally Stuudio (asutatud 1991) on avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille missioon on aidata kaasa tähelepanelikuma ja hoolivama ühiskonna loomisele panustades kunstihariduse võimele muuta maailma.

 

Visioon

Igast meie õpilasest kasvab õnnelik, tähelepanelik ja kunstiga Sina-sõber maailmakodanik, kes tahab ja oskab muuta meie kõigi elu paremaks.

Sally Stuudio on arvamusliider ja ekspert kaasaegse kunsti ja huvihariduse lõimimise küsimuses kogu lähiregioonis.

 

koer-sallyElas kord kutsikas, kelle nimi oli Sally. Talle meeldis lastega mängida ja käia kunstinäitustel. Seepärast hakkas ta lastele kunsti õpetama ja nii sündis aastal 1991 Sally Stuudio. Siinkohal abistasid Sallyt Annely ja Vano.

Nojah, ega koer ju päriselt õpilastele näidata ega seletada ei saanud, kuidas üht või teist asja joonistada. Aga see polegi nii tähtis! Kui Sally oli kohal, tegi ta oma päikeselise iseloomu ja vallatu käitumisega kõigile hea tuju ja inspireeris neid tegema kunsti JULGELT ja RÕÕMSALT. Ja see tähtis põhimõte kehtib Sally Stuudios tänase päevani.

Samuti õpetas Sally lastele HOOLSAT ringikäimist töövahenditega – ikka nii, et haaras ripakile jäänud värvipliiatsi või vahakriidi suhu ja näris puruks. Eriti maitsvad Stockmari meevahakriidid aga pistis päris pintslisse!

Lapsi ei hammustanud Sally küll kunagi ega isegi urisenud nende peale. Vastupidi, talle meeldis hästi pärikarva PAITAMINE ja kõrva tagant ja lõua alt sügamine. Ja seda lapsed juba oskasid! Ja kuna neid oli palju, sai teinekord ka paitamist nii palju, et Sally pidi viimaks laua alla peitu minema…

Muuseas, Sally päris ametlik passi-nimi oli tegelikult Springsally ehk Kevadesally. Veel uhkemaid nimesid kandsid aga tema vanemad: isa Calvados Mystic de la Gardie ja ema Soldi Shella Chanel.

Sally võib-olla kõige suuremaks nõrkuseks olid DIIVANID. Kus ta vähegi pehmet sohvat või suuremat tugitooli märkas, sinna ta peale hüppas ja ennast mõnusasti kõhutama või külitama sättis. Siinkohal tuleb meenutada, et tõu poolest oli Sally dogi. Ja koerteraamatus seisab kirjas, et tegu pole mitte karja- ega valvekoeraga, rääkimata päästekoerast – vaid kõige puhtakujulisema seltsikoeraga. Ja et väärt seltsiline olla ning head seltskonda nautida, tuleb ennast mõistagi esmalt ISE mugavalt sisse seada!

Eks dogid olegi üldiselt RAHULIKU loomuga. Kui vaja, püsivad kannatlikult tükk aega ühe koha peal ega aja teisi oma edasi-tagasi jooksmisega närvi. Esmalt pikutavad ja mõtlevad (vähemasti õnnestub neil sellist muljet jätta), alles seejärel tegutsevad. Ei tee tühjast tüli – hauguvad väga harva, aga siis ka sellise bassihäälega, mida on raske ignoreerida. Eks ole siin ju mõndagi ühist nende omadustega, mida eeldame igalt healt õpetajalt? 🙂

koer-sally-2Dogide puhul on üks väga tähtis omadus muidugi see, et nad on SUURED. See tähendab, et kui koer on selliste mõõtmete juures tagatipuks ka tore ja sõbralik – nagu näiteks Sally – siis võib tema kohta öelda vabalt KÕIGE SUUREM SÕBER. Aga seetõttu ei maksa veel arvata, nagu võiks üks dogi olla mingi igav kukupai, kes iial pahandust ei tee! Milline tuju koeral parajasti on, näitab hästi tema SABA. Ja dogil on see pikk ja tugev nagu piits. Nii ei maksa imestada, et ka Sally teinekord mõne klaasi puruks lõi või hea tujuga koguni terve laua asjadest sabaga puhtaks pühkis.

Jah, ka hästikasvatatud koer võib olla tormakas ja lärmakas, midagi suures rõõmustamise väes ära lõhkuda. Koer võib vahel olla natuke laisk ja lohakas, kergelt kurvameelne – ent ta pole kunagi õel ega pahatahtlik. Koer on alati LOOMULIK. Loomulikkus on aga samuti üks tähtis väärtus kunstis ja selle õppimise juures.

30. märtsil tähistame stuudios Sally Päeva – sest dogi Sally (30.03.1991-22.09.2002) on ikka meiega vahva vapiloomana ja innustab oma sõpru mõtlema julgeid kunstimõtteid!

Annely ja Sally, 1996

Annely ja Sally. Foto: Aivar Kullamaa

Kui kõik algusest ja ausalt ärarääkida, siis Sally Stuudio lugu ulatub aastasse 1987, mil lõpetasin tänase nimega Kopli kunstikooli ja otsustasin teha oma kunstiringi. Miks? Meie tollane karismaatiline kunstiõpetaja Leo Tõnisson rõhutas pidevalt, et oleme ühed vähesed, kes ka kunstis keskhariduse saavad ja et meie missioon on hoolitseda selle eest, et heal tasemel kunstiharidus võimalikult paljude inimesteni jõuaks. Tol ajal lõppesid nimelt tavakooli kunstitunnid juba 6ndas klassis… Kui on olemas tahe, on kõik võimalik ja nii alustasingi sama aasta sügisel Nõmmel oma esimese kunstiringiga.

Ühest lastegrupist sai kaks, siis kolm ja kunstiring kolis Nõmme mändide alt Tallinna Raekoja platsi äärsesse Matkamajja (tänane Hopneri maja). Aasta oli 1991. Meie perega liitus võrratu dogikutsikas Sally, kes hakkas minuga igal pool, sh kunstitunides, kaasas käima. Ja… juhtus see, mis juhtuma pidi. Kui ühes kunstitunnis on suur, sõbralik ja alati ülevoolavalt rõõmus koeralaps, jätab see oma jälje. Suure ja värvilise. Nimelt avastasin nii mõnigi kord, et lapsed küsisid üksteise käest: “Kas sa homme ka Sally juurde joonistama tuled?”. Nii oli nimi olemas ja Eesti taasiseseisvumise ettevõtlikkuse tuhinas aeg luua päris oma kunstikool, Sally Stuudio.

Kunstnikud räägivad: Björn Koop

Kunstnikud räägivad: Björn Koop

Sally Stuudio on pälvinud tunnustust ettevõtmistega, mis lammutavad barjääre kunsti ja igapäevase elu ning laste loomingu ja profikunsti vahel. Meie projektide ja näituste tunnuseks on läbi aastate olnud uurimuslik iseloom, tähelepanu pööramine ümbritsevale keskkonnale ning esteetilise ja eetilise dimensiooni ühendamine. Toredaks ja õpilasi innustavaks traditsiooniks on kujunenud temaatilised aastanäitused, suvekursused, samuti suvised kunstilaagrid Pivarootsis.

Mõned näited:

“Jazzimaal” (2008 – k.a) – kunsti- ja muusikakoolide õpilaste ühine improvisatsioonikontsert Jazzkaare raames.
“Eksperimenta!” (2011 – k.a.) – rahvusvaheline koolinoorte kaasaegse kunsti triennaal.
“Seoseid loov kunstiharidus” (2012 – 2013) – koolitusprojekt ja kogumik gümnaasiumi kunstiõpetajatele.

 

Sally Stuudiol on aastatega väljakujunenud sisukas koostöö mitmete organisatsioonidega nii kodu- kui välismaal.

Täname oma häid koostööpartnereid:

EKA magistrandid enne kunstikooli praktikale minekut, Sally Stuudio.

Praktikaseminar – ootuste ja lootuste kaardistamine. Foto: Annely Köster

Eesti Kunstiakadeemia – leping õpetajakoolituse magistrantidele kunstikooli praktika väljatöötamiseks, arendamiseks ja läbiviimiseks 2011-2020. Hoolitseme ühiselt, et tagada säravate kaasaegsete kunstiõpetajate esmakoolituse kõrge tase.

Tallinna Kunstihoone – leping haridus- ja publikuprogrammide väljatöötamiseks ja läbiviimiseks alates 2016. Sally Stuudio on Kunstihoone ametlik hariduspartner.

Eesti Kunstimuuseum – muuseumipedagoogika suuna väljatöötamine ja käivitamine 1995-2002.

Huvitav Kool – mõttekaaslane ja koostööpartner meie üldhariduse põnevamaks muutmisel läbi õpetajakoolituse ja seminaride.

Soome Laste ja Noorte Kunstikoolide Liit – koostööpartner rahvusvahelistes projektides õpilasvahetuste korraldamisel alates aastast 2009, 72 liikmesorganisatsiooni ja lõputult häid ideid ja algatusi, sisukaid uuringuid.

APECV – Portugali kunstiõpetajate assotsiatsioon, mis on meie hea partner rahvusvahelistes projektides ja õpilasvahetuste korraldamisel alates aastast 2009.

Maribori Ülikool – koostöö kaasaegse kunstididaktika arendamisel ja õppekavaarenduse võrdleval uurimisel, alates 2012.

Skizze – tõenäoliselt parima valikuga kunstivahendite ja -materjalide maaletooja Baltikumis, Sally Stuudio pikaajaline koostööpartner, mõttekaaslane ja toetaja. Nüüd uus kauplus ka Pärnu mnt 154 Sally Stuudio majas – tule ja tutvu põneva kaubavalikuga!

Meedius – aitab Sally Stuudiol hoida silma peal kunstihariduse uudistel ja meediakajastustel. Eksperimenta! toetaja meediamonitooringuga aastast 2011. Tänu Meediusele teame, mis Eestis toimub.

 

 

Inimesed & koerad