Kett. Balti kett.

Reedel, 30. augustil kell 19.30 avatakse Balti keti 35. aastapäeva tähistamiseks Balti jaama Kunstitänaval Sally Stuudio kunstikooli õpilaste ühisteos “Kett. Balti kett”

Teos on osa On the Edge Festist ja Kultuuriöö programmist, pakkudes möödujatele minevikku, olevikku ja tulevikku ühendava kunstilise kogemuse. Teose loomisel osalesid Mirtel Montvila, Karola Raja, Eke Laur Pikkorainen ja Marie Sinivee. 

Ajalooteadlikkuse kasvatamine kunsti kaudu

Teose loomisel käigus tutvusid noored kunstnikud Balti keti ajaloo ja tähtsusega. Uurimise ja avastamise käigus avardusid nende teadmised mitte ainult sündmuse ajaloolisest kontekstist, vaid ka selle mõjust tänapäeva ühiskonnale. Kunstiloomingu käigus tekkis noortel sügavam arusaam sellest, kui olulist rolli mängis Balti kett Eesti, Läti ja Leedu taasiseseisvumisel.

Grupinäitusel osalejaid ühendab Sally Stuudio kunstikooli kaasaegse kunsti kursusel osalemine. Balti ketiga seob aga stuudiot ühine aeg-ruum. Nimelt algas Sally Stuudio eellugu samuti 1989. aastal, kui Raekoja platsil Matkamajas alustas tööd Annely Kösteri kunstiring, millest 1991.aasta taasiseseisvumise tuhinas sai Sally Stuudio. 

Noored kunstnikud ja nende inspiratsiooniallikad

Näitusel osalevad kunstnikud, vanuses 15–17 aastat, ei olnud sündmuse tunnistajad, kuid nende teosed, mis on peamiselt inspireeritud nende vanemate ja vanavanemate lugudest, toovad esile nende tõlgenduse juhtunust. Isiklikud ja emotsionaalsed lood toovad fookusesse Balti keti mastaapsuse ja tähtsuse.

Näiteks Karola Raja (15) keskendus oma teoses nõukogude-aegsele tsensuurile ja sini-must-valge värvikombinatsiooni pelgamisele. Tema vanaisa, kes oli tol ajal sportlane, oli üllatunud, et tema diplom oli just Eesti lipu värvides. Salajane koloriidimäng ja köitev disain muutsid vanaisa võidu tunduvalt tähendusrikkamaks, nii et ta poseeris diplomiga uhkemalt kui kunagi varem. Samas Eke Laur Pikkoraineni (17) teos keskendus kollektiivsele jõule. Haakunud käed hoiavad end tugevalt koos, taustal oleva kumava punase eest. Eksponeeritud teosed peegeldavad nii kollektiivset mälu kui ka individuaalseid lugusid, kajastades Balti keti tähtsust nii Eesti kui ka kogu Baltikumi kontekstis.

Külastajatele

Balti jaama Kunstitänaval paiknev väljapanek on tasuta avatud kõigile huvilistele ning kutsub külastajaid mõtisklema ja meenutama Balti ketti. Näitus pakub ainulaadset võimaluset näha ajaloolist sündmust läbi nende noorte silmade, kes on sündinud küll aastakümneid pärast Balti keti toimumist, kuid suudavad seda oma kunsti kaudu aktuaalsena hoida ja endaga, noore inimesena, tulevikku kaasa võtta. 

Dokumentaalfotofestival On the Edge Fest (tlk ääre peal, piiri peal) toimub juba kolmandat aastat ning keskendub tänavu Balti Keti 35. aastapäeva tähistamisele ja meenutamisele. Festival leiab aset linna eri paigus – lisaks Kunstitänavale ka Telliskivi Loomelinnakus, Okapi Galeriis ja Vabamus. Kunstitänaval on lisaks väljas ka valik ajaloolist dokumentaalfotot toonastelt autoritelt.

Kunstnikud tänavad: Annely Köster, Triinu Soikmets, Temuri Khvingia, Mart Niineste.

Uudise kaanepildil detail Eke Laur Pikkorainen maalist.

Lisainfo:

info@okapi.ee / 56 881 434

www.ontheedgefest.art

www.sallystuudio.ee

Kunstnikud ja nende teosed

Autorid näituse avamisel, 30.08.2024

Üllata end või oma sõpra Sally põlle või T-särgiga!

Sally T-särgid
kevade märgid jõe ääres

Kuidas hoida toonid elusad ehk vältida muda?

Kolm soovitust, mis aitavad säilitada segamisel värvitoonide sära ja vältida muda eri varjundeid.