fbpx

Näitus “must-valge”

“Must valge” on Sally Stuudio kunstikooli III kursuse õpilaste näitus, mis uurib lähemalt Tallinna ja lähiümbruse üldhariduskoolide kuvandit. Millised need koolid noorte arvates on, näeb näitusel Sally Stuudio galeriis (Pärnu mnt 154, Tallinn) 24. novembrini. Stuudio on avatud teisipäevast reedeni 11.00-19.00 ja laupäeviti 10.00-17.00

Kaspar Kähri, “RAM kool: põrsas rukkis ehk põllutäis pahandust”, kuldne kaelaehe, FIMO, metall, 2020

Hea kunst on ausalt subjektiivne, põhinedes autori väärtustel ja hoiakutel. Just hoiakute uurimisest see näituseprojekt alguse saigi ja mis võiks põhikooli lõpus – gümnaasiumi alguses olla aktuaalsem teema, kui koolid! Kuhu minna õppima, kuhu mitte? Näitusel osalevad noored loodavad, et näitus aitab 9. klassi lõpus teha tarka valikut!

Hoiakute uurimiseks kasutasime ajurünnaku raames klassikalise Osgoodi semantilise diferentsiaali mugandust. Universaalsetele dimensioonidele (hinnang, tugevus, aktiivsus) lisasid õpilased mõne vimkaga bipolaarse skaala, näiteks paks-peenike. Kui iga kool oli saanud omale skaalapunktid vähemasti neljal skaalal, tuli leida skaalapunktidele vastav värvitoon – just nii tugev, hea, aktiivne ning paks, kui skaalapunktid näitasid! Ajurünnaku raames avastas nii mõnigi, et meie arvamusi juhivad eelkõige… eelarvamused. Iiris tõi protsessile tagasivaadates välja, et: “Hästi palju oli erinevaid arvamusi. Kõrvalt vaadates ei tea keegi päriselt, mis koolis tegelikult toimub!” ja Karola avaldas imestust, et noored teiste koolide, isegi tuntute (näit. Tallinna Prantsuse Lütseum) kohta ei tea suurt midagi…

Kaur Ehrlich, “Tallinna Saksa Gümnaasium”, FIMO, 3D-joonistus, 2020

Järgnes valitud kooli teemaline kiire uurimistöö – mida ütleb kooli ametlik kodulehekülg? Millised meedia ja sotsiaalmeedia kajastused otsinguga välja tulevad? Mida arvavad kooli kohta noored, kes seal õpivad? Kogutud infokillud olid sisendiks, et leida konkreetse kooli olemust väljendav metafoor. Ja kui metafoor oli leitud, sai alata monokromaatilise teose kavandamine ja väljendusvahendite valik.

Näituse pealkiri “Must valge” illustreerib Ingeri sõnul seda, kuidas “esmased must-valged arvamused koolide kohta sügavamalt uurides ja metafoori otsides muutusid. Nii mõnigi kool muutus oluliselt sõbralikumaks.”

Projekti juhendaja, kunstikooli juhi Annely Kösteri sõnul on see näitus pealtnäha väga ilus. “Aga kui hakkad teostesse ja kasutatud metafooridesse süvenema, avaneb hoopis mitmekesisem maailm. On kurvakstegevalt palju näivust, survet, kohustust, ärevust… Ja vähe rõõmu ning õhinat. Näitus muudab õpilaste poolt tajutava koolikeskkonna meile nähtavaks. Soovitan väga haridusjuhtidel seda vaatama tulla – luban, et mõtlemisainet saab päris mitmeks ajaks.” Annely loodab, et kunst aitab õpetajatel noori paremini mõista ja muuta koolikeskkonda positiivsemaks.

Näitusel osalevad: Inger Karjus, Emma Nahkor, Leena Kilmi, Andrea Tamsalu, Katrin Kõuts, Margaret Roode, Tuule Jõks, Kaspar Kähri, Mari Lassur, Anu Jakobson, Karola Mitt, Stella Jänes, Anita Alexandra Dapon, Amina Okbani, Isabel Himma, Joonas Hollo, Harriet Helena Habicht, Kadri Liis Lubja, Berit Annabel Veidik, Tuule Lättemäe, Laura Külaots, Iiris Vare, Adam Aleksander Remme, Eliisa Argus, Aiko Hayashi, Arne Volkov, Sanna Mitt, Karina Inno ja Kaur Ehrlich. Juhendas Annely Köster.

Uudise kaanepildil fragment Anu Jakobsoni installatsioonist “Tallinna Reaalkool”, 2020.