fbpx
Tupac Shakur, Tyler The Creator ja Drake

Kunstikooli lõpetajad 2016

2016. aastal lõpetavad Sally Stuudio kunstikooli 6 noort: Anita Mürisep, Helina Niit, Katre Vahter, Jenni Ilmarinen, Sofia Omeljantshuk ja Maria Maastik.

Vaata: fotogalerii diplomite pidulikust kätteandmisest koerapildi ees linnulaulu saatel.

Kunstikooli diplomid Sally-koera paraadportree ees. Fotol koolijuhataja Annely Köster ja diplomand Katre Vahter.

Kunstikooli diplomid Sally-koera paraadportree ees. Fotol koolijuhataja Annely Köster ja diplomand Katre Vahter.

Sally Stuudio kunstikooli lõputöö on iseseisev kunstiprojekt või teos, millega noor kunstnik tõendab, et ta mitte ainult ei orienteeru kunstiloos ja kaasagese kunsti väljal, vaid suudab kasutada omandatud teadmisi ja oskusi eneseväljenduseks heal kontseptuaalsel ja tehnilisel tasemel. Seekordsed lõpetajad paistsid silma väga hea taseme poolest, tööd olid intrigeerivad, ausad ja mõtlemapanevad – õpilaste endi nägu.

Lõputööl ei ole juhendajat, kogu vastutus protsessi juhtimise ja loometöö eest lasub õpilasel enesel. See on pingeline teekond, kus tuleb teha mitmeid valikuid, mida illustreerib hästi katke Sofia lühifilmi saatnud esseest: “Tihti on ka nii, et otsuse langetamisel tekkib suurima pinge hetk, kus tahaks jätta kõik, lihtsalt omaette edasi minna, teha nii nagu sa tegelikult soovid. Mis sellest, kui hakkad tansima bussipeatuses laulu järgi, mis kummitab sul peas?”

Sally Stuudio kunstikooli lõputööde kaitsmine

Maria Maastik ja “Kolm kuningat”. Kaitsekõne.

Maria töö “Kolm kuningat” on ülistus tema kolmele iidolile räpimaailmast, kus valu ja ilu käivad käsikäes. Tupac Shakur, Tyler The Creator ja Drake vaatavad meile otsa kolmelt akrüülmaalilt, kus noor kunstnik miksib oskuslikult popilikku esteetikat ja tänavakunstnist tuttavat spray-liini. Maaliinstallatsiooni täiendab iga räppari helirida ja nutikas eksponeerimine välitingimustes robustsel plank-karkassil.

Nii nagu räpis on sõna ja kuulamine keskselt olulised ka Anita teoses, milleks on 3D joonistatud mask, mis on kaetud sõnadega. Sõnadega, mille taha me peitume; sõnadega, mis heidavad meile varju; sõnadega, mida võib mõista mitmeti. Sõnadega, mis on pärit tema klassivenna sulest, kes kirjutab väga targalt ja nii, et keegi sellest aru ei saa…

Helina juhib oma essees tähelepanu, et liialt targal tekstil ja probleemil probleemi pärast puudub tihtipeale väärtus. Kunst peaks Helina sõnul eelkõige pakkuma esteetilist naudingut: “See töö sümboliseerib sõprust, nälga, janu, orjust, prügi maha viskamist, veekogude reostatust, kõhu- ja peavalusid, pagulaskriisi ja kõiki teisi maailma poliitilisi probleeme. Ilmselgelt see nii ei ole ning minu tegelik eesmärk oli teha midagi lihtsat. Kaasaegsest kunstist tihti oodatakse sügavat tähendust, probleemi või mingit uut mõtteviisi, mida ma igahinna eest vältida püüdsin.”

Sally Stuudio kunstikooli lõputööd

Jenni Ilmarinen “Puudus”. Installatsioon. Video ja savi.

Helinale vastandub Jenni, kaitstes probleemipõhist kunsti: “Maailm on pannud mind palju mõtlema erinevate teemade üle. Ilmastikumuutus ning loomade ja inimeste elutingimused on peamised asjad, mis mind huvitavad. Vahel on ka natuke õudne mõelda selliste asjade üle ja mõista, et mina ei saa hetkel üksi nii suuri asju muuta. Oma lõputöö teemat valides tahtsin teha midagi, mis näitaks maailma meile teisest nurgast ja paneks ka teisi inimesi mõtlema. Sellepärast valisin teemaks puuduse.”

kunstikooli sõrmus

Sally Stuudio kunstikooli sõrmust uudistab Anneli Porri. Sõrmuse autor Katre vahter.

Ja… Katre tegi teoks midagi, millest on juba enam kui 10 aastat räägitud ja mõeldud ja puudust tuntud. Nimelt oli tema lõputööks Sally Stuudio kunstikooli lõpusõrmuse projekti kureerimine, mis oli suurepärane näide kaasavast praktikast. Ideearendusse panustasid paljud kunstikooli õpilased ja õpetajad ning lõpuks sündis unisex “nina-sõrmus”, mis kujutab Sally-koera kõige tundlikumat detaili ehk nina. Ja hea nina on meil nüüd nii kunstis kui elus läbilöömiseks alati käepärast!